بازدید: 6727 بازدید
آداب دعا خواندن و چگونگی رسیدن به حاجت

چگونه دعا کنیم و از خدا حاجت بخواهیم؟

نزدیکی به خداوند

ما در دورانی به سر می بریم که اگرچه به ظاهر روابط انسانی مان کمرنگ تر شده است، ولی به دلیل دغدغه ها و مشغله های دنیوی و همچنین فضاهای مجازی که دائم ذهن و جسم ما را مشغول خود می کنند، ارتباطمان با خویشتن و با مبدا وجودی خود یعنی خداوند یا به کلی قطع شده و یا محدود به امور ظاهری همچون نماز و روزه بی روح و یا خواندن قرآن و دعا بدون توجه به آفریدگار شده است.

این موضوع توسط بشر امروز به خوبی حس می شود و انسان ها با هر شرایط اعتقادی و فکری و وضعیت مادی، خلا بزرگی را در زندگی و از درون حس می کنند که منجر به پریشانی آنها و افزایش چشمگیر بیماری های روانی در سراسر دنیا شده است. متاسفانه اکثر انسانها برای پر کردن این خلا به مادیات و امور دنیوی و ظاهری پناه می برند غافل از اینکه این امور نه تنها دردی از آنها را درمان نخواهد کرد، بلکه سرگردانی آنها را بیشتر و عمیق تر خواهد کرد.

از طرفی دیگر، افراد مذهبی نیز به باور اینکه در فضاهای مجازی صرفا به دنبال مطالب مرتبط با نزدیکی به خدا هستند، به این گونه فضاها روی آورده اند و در واقع از خویشتن و مبدا غافل گشته اند و با تعجب به دنبال دلیل سرگردانی خود در صفحات مجازی مختلف هستند و در نهایت سعی در کمرنگ کردن دین در زندگی خود دارند تا شاید خلا درونی خود را با سرگرم شدن در امور مادی پر کنند.

در این مقاله قصد داریم تا به شما یادآور شویم که تنها راه درمان این درد بشری پرداختن به خلوت شخصی و صحبت کردن با خدا در ساعاتی از روز و شب است.

نزدیکی به خدا به طور کلی همچون نزدیکی به انسان ها است. شما برای نزدیک شدن به انسان ها به دنبال راه های ارتباطی با آنها می گردید. خدا نیز راه های ارتباطی خود را در قرآن کریم و توسط پیامبران خود به مخلوقاتش آموخته است. این راه ها عبارتند از:

خواندن نماز با توجه، تفکر در خداوند و در آفرینش، خواندن کتاب مقدس که برای مسلمانان قرآن کریم است، خواندن دعا و مناجات با پروردگار، عمل به آنچه در نزد خدا محبوب است، دوری از اعمال، گفتار و افکاری که محبوب خداوند نیستند، توسل به معصومین و در نهایت مهربانی و کمک به همدیگر.

فواید دعا خواندن

همانطور که اشاره شد، یکی از راه های نزدیکی به پروردگار مهربان، خواندن دعا و مناجات است. اگرچه این دستاوردی بی همتا محسوب می شود، ولی دعا فواید دیگری نیز دارد. اولا در موقع دعا خواندن شما به ناچار از هر آنچه در پیرامون و در فکرتان است رها شده و متوجه خود و خدای خود هستید که از ملزومات زندگی بشر امروزی است. ثانیا شما با دعا می توانید اسباب اجابت خواسته ها و حاجت های مادی و معنوی خود را فراهم آورید.

بنابر حدیثی از امام صادق (ع) فایده دیگر دعا رفع بلایای حال و آینده است. خداوند مهربان شرم می کند که بنده اش رو به او کند با او سخنی بگوید و خواسته ای داشته باشد و او بلا را از آن بنده و حتی آن شهر و دیار نگیرد.

در نهایت شما توسط کتاب آسمانی یعنی قرآن و کتاب های دعا نویسی می توانید طلب خیر برای سایر انسانها کنید که باعث افزایش نوع دوستی و مهربانی در شما و در جامعه می شود. به خاطر این فواید است که خداوند در قرآن و با زبان پیامبر و امامان همواره مخلوقات خود را توصیه به دعا و مناجات کرده است.

اما سوالی که برای برخی مطرح است این است که چگونه باید دعا کرد؟ آیا دعا آداب و شرایطی دارد؟ در ادامه قصد داریم تا بر اساس قرآن و احادیث صحیح، بیشتر به موضوع دعا بپردازیم.

آداب خواندن دعا

آداب خواندن دعا و چگونگی رسیدن به حاجت

اگرچه این گفته صحیح است که “هیچ ترتیبی و آدابی مجوی، هر چه می خواهد دل تنگت بگوی”، ولی با این حال در برخی موارد نیاز داریم تا متناسب با شان و جایگاه خدای بزرگ با او سخن بگوییم. رعایت کردن برخی آداب می تواند در بهبود روابط ما با خدا و همچنین اجابت دعا و خواسته هایمان موثر باشد.

بنابر احادیث و گفته عرفای بزرگ شیعی، شرط اول در دعا، توجه قلبی به مبدا آفرینش و وجود است. شما در هر حالت و موقعیتی که باشید، با توجه قلبی به خدای سمیع، مورد توجه او قرار خواهید گرفت. حمد و ستایش خالقی که تنها اوست که لایق ستایش است از دیگر مقدمات دعا است. این حمد و ثنا برای این است که به خودمان یادآور شویم با چه کسی در حال مناجات هستیم. صلوات بر پیامبر و اهل بیت معصوم او از دیگر مواردی است که تقریبا در تمامی ادعیه مجرب وجود دارد. دلیل این امر نیز محبوبیت بالای این خاندان در نزد خدا است که خداوند شرم می کند که نامی از این بندگان خالص آورده شود و خدا خیر بنده را به او ندهد. همچنین اصرار بر خواسته و استغاثه و حتی خیس شدن پلک از مواردی است که بسیار توصیه شده است.

اشک چشم از مسائل قدسی است که خواص معنوی بسیاری دارد. علاوه بر اینها، عواملی چون زمان دعا، نذر، تلاش برای خواسته و نیت خوب نیز در دعا موثر هستند. به عنوان مثال دعا در اوقات سحر و شب های قدر و روز عرفه بسیار توصیه شده است. در نهایت، پرداختن به دعاهای موجود در کتب ادعیه شیعی همچون مفاتیح الجنان بسیار تاکید شده است.

ادعیه مجرب

بعضا دیده یا شنیده می شود که برخی افراد به دنبال علوم غریبه و خفیه و یا دعا نویس هستند تا از این طریق به خدا نزدیک شوند یا حاجت خود را از خدای متعال طلب کنند.

لازم به یادآوری است که اگر این موارد راه های رسیدن به خدا بود قطعا توسط خدای سبحان به بندگانش توصیه می شد. هرچند در بعضی جاها گفته شده با سحر و جادو به نتیجه هم رسیده اند که کار درستی نیست ولی بعضی از دعاهای خیر و قرآنی که در کتب علوم غریبه آمده است برگرفته از پیامبران و قران است که رعایت اصولی آن در امر خیر باعث اجابت دعا خواهد شد.

در واقع هر علمی که شما برای رسیدن به خدا نیاز دارید و هر دعایی که برای مناجات با او و رسیدن به حاجت خود دارید در کتب ادعیه به دست ما رسیده است. شما می توانید با دانلود کتاب ادعیه مجرب و صحیح که توسط امامان معصوم به دست ما رسیده اند، به شاه کلید و شاهراه ارتباط با خدا دست یابید.

‫۵/۵ ‏‫(۲ نظر)‬